Zdravje v hrani: V jesen z bučo hokaido

Ta res dobra in okusna buča je prava poslastica in iz nje si pripravim od juhe, omake, njokov, pudinga in polpetov do palačink.

Objavljeno
17. avgust 2017 14.13
bsa zelenjava
Alja Dimic
Alja Dimic

Kljub temu da je sonce še zelo močno, da so dnevi še vedno vroči in da se še vedno rada sladkam s sladoledom, je v zraku že čutiti, da prihaja jesen. Večeri so hladnejši, dnevi že krajši in tudi na tržnicah je že jesenska zelenjava.

In tako moj pohod po ljubljanski tržnici seveda ne mine brez velike, močno oranžne buče hokaido. Buča hokaido sicer izvira iz japonskega otoka Hokaido, kamor se bom enkrat zagotovo odpravila. Ta res dobra in okusna buča je zame prava poslastica in iz nje si pripravim vse, od juhe, omake, njokov, pudinga in polpetov do palačink, in še bi lahko naštevala. Nekateri pravijo, da buče spadajo med hrano za reveže, jaz pa pravim, da so buče hrana za tiste, ki vemo, kaj je obenem zelo dobro in tako zelo zdravo. Buče so zagotovo delikatesna jed, s katero vam bodo postregli v najboljših restavracijah, in verjamem, da si vrhunsko jed z bučo lahko pripravite tudi sami doma.

Bučam pri nas priljubljenost v zadnjih letih zelo narašča, in ne samo, da so čudovite na pogled, v sebi skrivajo tudi zakladnico hranil, ki jih potrebuje naše telo za zdravo delovanje.

Buče vsebujejo veliko betakarotena lutein, ki skrbi za dober vid, preprečuje nastanek glavkoma ter sive mrene in preprečuje nastanek drugih bolezni oči. Prav tako betakaroteni povečujejo tvorbo pigmenta v koži, s čimer boste po poletju dalj časa obdržali zagorelo polt, pa tudi koža bo bolj nahranjena, mehka in zdrava.

S samo eno malo večjo skodelico si boste že zagotovili dnevno potrebo po vitaminu C, ki je nujen za tvorbo kolagena in preprečuje poškodbe, ki ravno zdaj nastajajo zaradi UV-žarkov. Betakaroteni v bučah pa pripomorejo tudi v boju proti nastanku gubic, celulita in strij.

Karotenoidi dajejo bučam močno oranžno barvo, ki se s pomočjo maščob v telesu pretvorijo v obliko vitamina A. Že samo ena skodelica bučnega pireja z malo naravnega, hladno stiskanega olja vsebuje več kot 200 odstotkov priporočenega dnevnega vnosa vitamina A, ki pomaga pri dobrem vidu.

Prav tako vitamini A spadajo pod močne antioksidante in preprečujejo nastanek degenerativnih bolezni.
Buče so odlične za vse, ki imate težave s holesterolom, saj številni fitosteroli pomagajo ohranjati zdravo razmerje med dobrim in slabim holesterolom ter skrbijo za nemoteno delovanje jeter.

Prav tako so si buče pridobile velik sloves odlične podporne terapije pri raku, saj ščitijo pred nevarnimi prostimi radikali, ker vsebujejo zares veliko antioksidantov. Tudi če hujšate, se ne bojte buč, saj vsebujejo res veliko vlaknin ter dolgo časa dajejo občutek sitosti.

Prav tako so buče naravni spodbujevalec nastajanja srečnega hormona serotonina. Pri kuhanju buče nikar ne pozabite zmleti semen, saj so bogata z aminokislino triptofan, ki spodbuja tvorbo serotonina in poleg tega, da skrbi za dobro voljo, pomaga tudi pri hujšanju, saj dokazano zaustavlja željo po prenajedanju. Prav tako vam bo buča v pomoč pri občutkih tesnobe, strahu, nervoze in pri nihanju razpoloženja.

Tudi vsi tisti, ki imate težave z zastajanjem vode, z zabuhlostjo in otečenimi nogami, ne pozabite na buče, saj vsebujejo veliko kalija, ki pomaga pri odvajanju presežka vode iz telesa, prav tako pa poskrbi za absorpcijo kisika v celice, za normalno porabo sladkorja za energijo, za dobro delovanje nadledvične žleze ter za zdravo absorpcijo beljakovin v mišice. Buče pomagajo in odpravljajo zabuhlost in napihnjenost, uravnavajo elektrolitsko ravnovesje, odpravljajo podočnjake ter so nujne za vse tiste, ki vas bremeni čezmeren stres.

Tudi vsi tisti, ki imate težave s prebavo, z napihnjenostjo, imate drisko ali pa ste zaprti, ne pozabite na buče. In seveda buče obožujejo tudi zobje, kosti in sklepi in so nepogrešljive za naše hormone, sploh za ženske s težavami v menopavzi.

Buče prav tako pomagajo pri tvorbi mleka in omilijo začetniške slabosti v nosečnosti.

Zdaj vidite, zakaj morate tudi vi pripraviti kakšno dobro jed iz buč, in ker vem, da imate radi palačinke, danes recept za bučne palačinke.

Potrebujete:

1 veliko skodelico bučnega pireja (skuhajte bučo, odcedite in pretlačite)

2 skodelici mandljeve moke

1 skodelico mandljevega mleka

1 žlico eritritola

malo cimeta

izdolbljen strok vanilije

1 čajno žličko glukomanana v prahu

0,5 skodelice kokosove smetane

Priprava:

Z mešalcem do gladkega zmešajte vse sestavine ter pustite stati pol ure.

Na kokosovi maščobi pri zelo nizki temperaturi na obeh straneh popecite malo debelejše palačinke.

Zraven si lahko pripravite kokosovo kremo s cimetom ali stepete kokosovo smetano.

***

Alja Dimic je prehranska terapevtka v centru Holistic.

V vlogi avtorjev naših kulinaričnih blogov, s katerimi vas razveseljujemo vsak četrtek ob 15. uri, ji družbo delajo še:

Gorazd Potočnik, slaščičarski mojster, Sladkozvočje

Anita Lozar in Matej Pelicon, pivovarja in lastnika ajdovske craft pivovarne Pelicon

- Uroš Štefelin, kuharski mojster, Vila Podvin

- Klemen Rojnik, jedec, triatlonec in farmacevt

Anja Korenč, oblikovalka embalaže, soustanoviteljica studia Fork.

Po dosjeju kulinaričnih blogov lahko brskate TUKAJ.